Czyszczenie BIK — czy to w ogóle możliwe ?
2019-01-17
Czy da się wyczyścić BIK?
Nie da się nie zauważyć, że czyszczenie BIK to temat, w ramach którego pojawia się sporo niedopowiedzeń, a nawet fałszywych informacji. Można spotkać się z ofertami płatnego wykonywania takiej usługi…która jednak w rzeczywistości jest niemożliwa do realizacji w formie, w jakiej jest reklamowana. O co dokładnie chodzi?
BIK obligatoryjnie przechowuje pozytywne i negatywne dane o spłacanych aktualnie kredytach i pożyczkach. Jeśli dane są prawidłowe, nie ma możliwości, aby usunąć je w trakcie spłaty długu. Po pełnym uregulowaniu zobowiązania pojawia się możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych… ale z pewnymi zastrzeżeniami. Od razu można usunąć z bazy tylko informacje o długach spłaconych na czas. Jednak nie warto tego robić, ponieważ takie wpisy świadczą o nas pozytywnie i na dłuższą metę mogą się przydać. BIK z pozytywnymi wpisami jest znacznie milej widziany przez potencjalnych kredytodawców niż BIK „wyczyszczony” do zera.
W przypadku opóźnienia (jednak nie, dowolnego — a powyżej 60 dni i pod warunkiem że co najmniej 30 dni wcześniej przesłano dłużnikowi zawiadomienie o zamiarze przetwarzania danych) trzeba najpierw odczekać 5 lat. Potem można złożyć wniosek o usunięcie danych. Jest to bezpłatne i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to na własną rękę.
Wcześniej można jedynie wnioskować o korektę, np. w przypadku, gdy dane dotyczące całości zobowiązania, jego kwoty czy innych aspektów są nieprawidłowe. Jednak, co ważne, takiego wniosku nie składa się bezpośrednio do BIK-u. Kieruje się go do wierzyciela, który następnie sam powinien skontaktować się z BIK-iem i doprowadzić do wdrożenia poprawki.
Jak widać, w teorii da się wyczyścić BIK, ale tylko w niektórych przypadkach i niekoniecznie wtedy, kiedy większości osób byłoby to najbardziej na rękę. Z tego względu warto dbać o zachowanie pozytywnej historii kredytowej, ponieważ, jak widać, wszelkie negatywne dane będą rzutować na szanse danej osoby na uzyskanie kredytu przez długie lata.
Jak zbudować pozytywną historię w BIK-u?
Budowanie pozytywnej historii kredytowej w BIK-u powinno przede wszystkim przebiegać z rozwagą. Nie ma sensu brać kredytu tylko po to, aby nie mieć pustej historii w BIK, zwłaszcza jeśli mamy napięty budżet: nie dość, że narażamy się na problemy ze spłatą (i co za tym idzie: osiągnięcie efektu przeciwnego do zamierzonego, czyli wygenerowanie kolejnych negatywnych wpisów), to generujemy niepotrzebne koszta.
Natomiast jeśli i tak planowaliśmy coś kupić za gotówkę i mamy środki zabezpieczone, warto pomyśleć o wykorzystaniu zamiast tego rat 0%. Po pewnym czasie można po prostu szybciej spłacić zobowiązanie, albo rozłożyć płatność na niewiele rat, aby relatywnie szybko uwolnić od niego swoją zdolność kredytową, a jednocześnie mieć już w BIK-u pozytywny wpis. Należy tylko pamiętać o tym, aby wyrazić zgodę na dalsze przetwarzanie danych po całkowitej spłacie długu. W przeciwnym wypadku nie będą one widoczne dla banków i firm kredytowych, chcących zweryfikować historię kredytową potencjalnego klienta.
Treść dodał:
