Jak kupić działającą firmę ?
2023-01-30Chcesz zacząć zarabiać od zaraz ? Stać Cię na zakup gotowej firmy? Sprawdź, jak to zrobić, żeby bezpiecznie kupić działającą firmę zarówno firmę produkcyjną czy też lokal gastronomiczny i zapoznaj się z bazą ofert sprzedaży gotowej firmy.
Zanim kupisz firmę
W polskim prawie istnieje wiele rodzajów przedsiębiorstw. Zanim zdecydujesz się na zakup firmy musisz wiedzieć czym one się różnią. Ma to ogromny wpływ na sposób prowadzenia firmy, pozyskane z niej zyski oraz to, w jaki sposób będziesz rozliczać się z urzędem skarbowym. Wybór formy w jakiej chcesz prowadzić biznes decyduje także o sposobie w jaki będziesz mógł zaciągać zobowiązania, jak będzie ona reprezentowana przed różnymi urzędami oraz jaki rodzaj księgowości będzie w niej obowiązywać.
Kliknij i zobacz oferty sprzedaży firm: Sprzedam Biznes Firmę Gotowy biznes Kupię
Zgodnie z przepisami polskiego prawa firma może być:
- jednoosobową działalnością gospodarczą
- spółką cywilna
- spółką z ograniczoną odpowiedzialnością
- spółką jawną
- spółką akcyjną
- spółką partnerską
- spółką komandytową
Wybór firmy zarejestrowanej jako jedna z tych spółek wiąże ze sobą mnogie konsekwencje. Zanim zdecydujesz się odkupić taką firmę musisz poznać podstawy i zasady, jakimi są one zarządzane. W obecnej chwili w Polsce najpopularniejsza jest jednoosobowa działalność gospodarcza.
Czy każdą firmę da się kupić ?
Odkupienie każdego rodzaju przedsiębiorstwa jest możliwe, jednak należy pamiętać, że przebiega to w zupełnie różny sposób. Jak już wspomnieliśmy najczęściej spotykaną firmą w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W tym przypadku zakup może być o tyle skomplikowany, że nie można kupić firmy w całości. Taka działalność jest ściśle powiązana z jej właściciele, mają nawet ten sami NIP, a jego nazwisko widnieje w nazwie firmy. W tej sytuacji prawo dopuszcza możliwość zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czyli składników materialnych i niematerialnych niezbędnych do prowadzenia działalności.
Kupujesz firmę - co z koncesjami?
Pozwolenia, koncesje i innego rodzaju prawa nadane na podstawie decyzji administracyjnej są przedmiotem władania organu, który je wydał, a nie podmiotu. Dlatego kupując firmę, której prowadzenie wymaga pozwolenia lub koncesji będziesz musiał uzyskać je ponownie na swoje nazwisko od stosownego urzędu. Jest to szczególnie istotne w przypadku lokali gastronomicznych, w których sprzedaje się napoje alkoholowe. Jeśli obawiamy się problemów z ponownym uzyskaniem pozwoleń warto najpierw przekształcić JDG w spółkę z o.o., a dopiero później ją sprzedać.
Na czym polega dokonanie cesji?
Kiedy firma zmienia właściciela razem z nią zmieniają się strony w zawartych wcześniej umowach. Cesja to przeniesienie praw i obowiązków wynikających z różnych umów np. umowy najmu, umowy hostingu strony internetowej, umowy z dostawcami itp.
Co musisz sprawdzić, zanim kupisz gotową firmę?
Zanim zainwestujesz w gotowy biznes musisz upewnić się, że nie popełnisz błędu. Żeby to zrobić warto "prześwietlić" firmę od podstaw. W pierwszej kolejności sprawdź:
- dokumenty księgowe
- historię kredytową
- umowy z kontrahentami
- opinie klientów
Kupno firmy - od czego zacząć?
Jeśli zdecydujesz się oszczędzić czas i kupić gotową firmę zacznij od analizy rynku. W pierwszej kolejności dowiedz się, jaka firma sprawdzi się w konkretnej lokalizacji i na co jest aktualnie popyt. Nie bez znaczenia są również Twoje zdolności i predyspozycje. Oczywiście możesz polegać na profesjonaliźmie jej dotychczasowych pracowników, jednak łatwiej będzie Ci zadbać o firmę, na której się znasz.
Kiedy już masz pomysł na to co chciałbyś robić i w co chcesz zainwestować swoje oszczędności przychodzi pora na znalezienie odpowiedniej oferty. W Internecie pojawia się coraz więcej ofert tego typu pod hasłem "sprzedam firmę". Sprawdź je wszystkie i poświęć na to dużo czasu. Dokonanie takiej transakcji wiąże się ogromną odpowiedzialnością finansową. Pamiętaj o dokonywaniu wszelkich formalnych kroków korzystając z usług notariusza.
Treść dodał: admin