Ogródek działkowy to coś więcej niż myślisz - działka rekreacyjna

2022-06-27
Ogródek działkowy to coś więcej niż myślisz - działka rekreacyjna
Na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz stowarzyszeń ogrodowych funkcjonują Rodzinne Ogródki Działkowe. Przepisy dotyczące ich działalności oraz tego, jak zostać działkowiczem reguluje Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych w z dnia 13 grudnia 2013 r. Co oznaczają jej paragrafy?

Działka rekreacyjna

W Internecie możesz znaleźć ogłoszenia typu "Sprzedam działkę ROD". Jednak działki ROD nie da się sprzedać, gdyż tak jak wspomniano na wstępie, jest ona własnością Skarbu Państwa. Jeśli chcesz cieszyć się z uroków własnego ogrodu w mieście, według prawa możesz odkupić prawo do jego użytkowania. Ceny, które pojawiają się w ogłoszeniach to ceny za stopień zagospodarowania działki. Każdy, kto był kiedykolwiek na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych wie, jak bardzo działki mogą się od siebie różnić. Mają one różną wielkość, ale tego różne zagospodarowanie. Obraz działki ROD, który utrwalił nam się w pamięci przez ostatnie lata znacznie uległ zmianie. 

Co oferują ROD?

Rekreacyjne potrzeby społeczeństwa, zwłaszcza rodzin z dziećmi, emerytów i rencistów mają być spełnione poprzez kształtowanie warunków dla prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia oraz ochrony przyrody. Na działce tego typu nie może znajdować się obiekt gospodarczy przekraczający 35 m kw oraz o wysokości przekraczającej 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich.  Jeśli właściciel, tzn. ten kto ma prawo do użytkowania działki będzie trzymał się ograniczeń zawartych w Ustawie, może zagospodarować działkę dowolnie, według własnej fantazji. 

Działki ROD kojarzą nam się głównie z altanami, trawnikiem i rabatami lub grządkami. Dzisiaj ten obraz staje się coraz bardziej nowoczesny i funkcjonalny. Chociaż mieszkanie na działkach ROD nie jest w Polsce legalne, to wiele z wybudowanych tam domków, jest budynkami całorocznymi ze źródłem ogrzewania i wszystkimi niezbędnymi podłączeniami. 

Ile kosztują działki ROD?

Ceny działek wahają się od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. W miejscowościach typowo turystycznych np. nad morzem lub na Mazurach ceny są znacznie wyższe niż w aglomeracjach. Nieznacznie zagospodarowane działki, ze zwykła altaną i bez udogodnień można nabyć już za kilka tysięcy złotych. Na portalach ogłoszeniowych znajdą się też oferty działek z nowoczesnymi domkami z małą ogrodową infrastrukturą, panelami słonecznymi, fontanną i innymi atrakcjami. Każdą działkę, szczególnie tą niezagospodarowaną można urządzić według własnych potrzeb, ale zawsze zgodnie z przepisami Ustawy. 

Oprócz zapłaty za prawo użytkowania, właściciel będzie ponosić opłaty takie jak czynsz ustalony w regulaminie konkretnego ROD. Działkowiec zobowiązany jest ponosić wydatki związane z utrzymaniem działki oraz opłaty ogrodowe. 

Treść dodał: admin admin
Do góry