× Filtruj

Wynajmę Dziłakę na wynajem

Działka przemysłowo-usługowa. Blisko autostrady 8

Działka przemysłowo-usługowa. Blisko autostrady

 Lokalizacja: Wrocław
 Dodano: 10.07.2023, 11:09
1 200 zł
Działka przemysłowo-usługowa, Dobra lokalizacja, Tanio, Jaworzyna Śląska 8

Działka przemysłowo-usługowa, Dobra lokalizacja, Tanio, Jaworzyna Śląska

 Lokalizacja: Jaworzyna Śląska
 Dodano: 14.04.2023, 13:06
1 200 zł
Wynajmę dzialke nad morzem i obok jeziora 3

Wynajmę dzialke nad morzem i obok jeziora

 Lokalizacja: Karwieńskie Błoto Drugie
 Dodano: 25.03.2023, 16:41
1 400 zł do negocjacji

Wynajmie działke 1,4h

 Lokalizacja: Klecie
 Dodano: 18.01.2023, 11:30
1 zł do negocjacji
Działki rekreacyjne na wynajem w Dolinie Baryczy 10

Działki rekreacyjne na wynajem w Dolinie Baryczy

 Lokalizacja: Pierstnica
 Dodano: 20.09.2022, 13:01
400 zł
Wynajem działki
Na rynku nieruchomości w Polsce trwa boom. Codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia z ofertami o sprzedaży i wynajmie nieruchomości, w tym działek. Jeśli szukasz działki pod inwestycję sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie. Obecnie bardziej popularna jest sprzedaż nieruchomości gruntowych, niemniej jednak taką nieruchomość można również wynająć. Jak wygląda najem działki i co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz szukać konkretnej nieruchomości?

Najem vs. dzierżawa
Żeby czerpać zyski z posiadania nieruchomości gruntowej możemy wybrać dwie drogi. Do dyspozycji mamy dwie opcje - wynajem i dzierżawę. Najem to nic innego jak odstąpienie komuś lub wzięcie w użytkowanie własności w zamian za wynagrodzenie określone w umowie najmu. Dzierżawa, w odróżnieniu od najmu, daje możliwość dodatkowego pobieranie pożytków wynikających z przedmiotu umowy. Jeżeli w użytkowania nieruchomości powstają zyski, to znaczy że właściwa będzie umowa dzierżawy, a te zyski będą określane, jako pożytki. Dodatkowo w przypadku dzierżawy czynsz w umowie może być zapisany w postaci pieniędzy lub innego świadczenia. W związku z tym dzierżawa najczęściej dotyczy nieruchomości, które generują zyski, np. pole jakie przynosi plony z uprawy. Umowa najmu częściej obejmuje działki, które same w sobie nie generują zysków, np. plac pod komis czy parking. 

Wynajem działki i terminy
Zanim podejmiesz decyzję o wynajęciu działki powinieneś znać obowiązujące w polskim prawie terminy.
  • Umowa najmu może zostać zawarta maksymalnie na 10 lat (jeśli nie jest zawierana pomiędzy przedsiębiorcami),  jeśli przedsiębiorcy zawierają umowę najmu, może ona zostać zawarta na maksymalnie 30 lat;
  • Dzierżawa może zostać zawarta na czas określony bądź nieokreślony na okres nie dłuższy niż 30 lat. Dzierżawę zawartą na okres dłuższy niż 30 lat uznaje się po upływie tego okresu za zawartą na czas nieokreślony.
Najem ziemi zobowiązuje do jej użytkowania, a dzierżawa dzierżawa pozwala na niej zarabiać. Dlatego jeśli szukasz działki w związku z komercyjną działalnością musisz się zastanowić, jakiego typu umowa będzie dla Ciebie najlepsza. Jeśli jesteś zainteresowany konkretną działką, na etapie rozeznania powinieneś ustalić czy ma ona wszystkie niezbędne podłączenia i zgody. 
 
Do góry